Fit na budżecie – czy zdrowe życie musi być drogie? Zapewne część osób odpowie, że tak i na pewno ich na to nie stać, szczególnie przy aktualnych cenach. Takie podejście jest jednak błędne. Wystarczy dobrze zaplanować domowy budżet i mądrze podchodzić do zakupów, aby jeść zdrowo, nie tracąc na tym fortuny.
Spis treści
Budżet na żywność: ustal, ile chcesz wydawać
Najważniejszą zasadą kontrolowania wydatków jest określenie sumy, jaką chcesz przeznaczyć na dany cel. Należy wziąć pod uwagę produkty spożywcze, które są niezbędne do przygotowania wszystkich posiłków w ciągu tygodnia lub miesiąca. Istotne jest, aby nie ustalić zbyt niskie kwoty, ponieważ trudno będzie się z niej wywiązać. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wydania 100 zł mniej w ciągu miesiąca niż dotychczas.
Ustalając budżet na żywność, zaczniesz zwracać baczniejszą uwagę na ceny, przestaniesz trwonić pieniądze na jedzenie, którego w zasadzie nie potrzebujesz.
Kupuj żywność od lokalnych dostawców
Targi i bazary to idealne miejsca na robienie zdrowych, niskobudżetowych zakupów. Nie warto zaglądać tam jednak codziennie, a na przykład raz w tygodniu. Na stoiskach znajdziesz świeże warzywa i owoce, ryby, sery, mięsa, jajka z ekologicznych hodowli. Prawdopodobnie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się mały targ lub lokalny sklep, w którym zrobisz smaczne i zdrowe zakupy.
Odwiedzaj sklepy BIO, ale wyłącznie po wybrane produkty
Sklep biologiczny to miejsce, w którym znajdziesz wiele warzyw i owoców, które nie pochodzą z lokalnych upraw, a są sprowadzane. Takie punkty sprzedaży importują towary ze sprawdzonych plantacji przestrzegających restrykcyjnych zasad upraw. Nie ma takiej możliwości, aby od sprzedawcy na targu prowadzącego własne gospodarstwo kupić pomarańcze, banany czy awokado ze sprawdzonego źródła.
Zmniejsz ilość mięsa w diecie - fit na budżecie
Mięso jest głównym składnikiem Twoich obiadów? Czas na zmianę! Ogranicz dania mięsne do 2-3 razy w tygodniu. Zobaczysz różnicę. Postaw na bardziej różnorodną dietę opierającą się również na daniach wegetariańskich oraz rybnych. Możesz przygotować risotto, zapiekankę warzywną, makaron tagliatelle ze szpinakiem. Wiele dań bez mięsa jest równie sytych i pożywnych. Gdy już jesz mięso, wybieraj je ze sprawdzonych źródeł, aby zawierało jak najmniej ulepszaczy. Niestety, jest ono znacznie droższe niż dostępne w popularnych marketach, ale jedząc go mniej, nie odczujesz aż tak dużej różnicy w domowym budżecie.
Włącz do diety sezonowe warzywa i owoce
Sezonowe warzywa i owoce są o wiele tańsze niż pozostałe, ze względu na dużą dostępność w jednym okresie. Są również o wiele zdrowsze, ponieważ dojrzewają w naturalnych warunkach. Jeżeli jest sezon na truskawki, warto włączyć ich jak najwięcej do swojej diety.
Zaplanuj posiłki na cały tydzień
Planowanie budżetu to za mało, aby żyć zdrowo i nie wydawać na ten cel fortuny. Warto również pamiętać o ustaleniu tego, co zjesz na każdy z posiłków w ciągu tygodnia. Pozwoli Ci to zrobić przemyślane zakupy, a jednocześnie nie będzie wrażenia, że na gotowanie poświęcasz mnóstwo czasu każdego dnia.
Planowanie posiłków pozwala ograniczyć marnotrawienie żywności. Twoje szafki nie są również przepełnione produktami „na zapas”. Pozwala również zróżnicować posiłki, które są pełnowartościowe. Unikniesz również nieplanowanych wizyt w popularnych fast foodach, aby zaspokoić głód, który pojawił się nagle. Na śniadanie, obiad i kolację będą rozplanowane posiłki i zawsze będzie coś smacznego do zjedzenia.
Załóż swój ogródek warzywny oraz małą plantację ziół
Świeże zioła są cennym źródłem witamin i minerałów. Możesz hodować je we własnej kuchni, w niewielkich pojemnikach. Dobrze uprawia się bazylia, mięta, tymianek, lubczyk, szczypiorek, kolendra, pietruszka. Nie ma sensu wydawać co tydzień pieniędzy na świeże zioła, skoro możesz hodować je samodzielnie. Malutki ogródek w kuchni lub na balkonie zaspokoi Twoje potrzeby.
Możesz również zdecydować się na zasadzenie w balkonowych skrzyniach pomidorów, sałaty, rukoli oraz ogórków. Jeszcze w lepszej sytuacji jesteś, gdy masz dom z ogródkiem. Masz większe pole do popisu, jeżeli chodzi o przydomowe uprawy warzywne i owocowe.
Własne przetwory - fit na budżecie
Jeżeli masz trochę więcej czasu oraz chęci, możesz samodzielnie przygotować przetwory do słoików. To wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. W Internecie znajdziesz wiele tutoriali pokazujących krok po kroku, jak zakisić ogórki, przygotować dżemy czy soki.
Jeżeli zrobisz przetwory samodzielnie, unikniesz spożywania konserwantów, bardzo dużej ilości cukrów, barwników i ulepszaczy smaku. Smak domowych przetworów jest o wiele przyjemniejszy i lepszy niż tych kupowanych w sklepie.
Wyłącz z diety słodycze i napoje gazowane
Wiele osób bardzo dużo pieniędzy wydaje na przekąski, słodycze oraz napoje gazowane. Są one aktualnie bardzo drogie, a nie mają żadnych wartości odżywczych, oprócz zapewniania chwilowej przyjemności. Działają również uzależniającą i powodują wzrost kilogramów. Ograniczając wydatki na słodycz oraz napoje, Twój portfel będzie pełniejszy, a na pewno skorzysta na tym również zdrowie.
Podsumowanie: jak zacząć zdrowo się odżywiać, nie wydając na to fortuny - fit na budżecie
Korzystaj z produktów sezonowych, które są o wiele tańsze, a ponadto smaczniejsze i bogatsze w wartości odżywcze. Warto zamrażać owoce i warzywa, aby mieć do nich dostęp przez cały rok.
Śledź promocje i wyszukuj okazje w sklepach, aby kupować produkty o lepszym składzie w korzystniejszych cenach.
Zostań stałym bywalcem lokalnych targowisk. Możesz kupić produkty taniej niż w supermarkecie, a przy tym lepszej jakości. Masz dostęp do świeżych warzyw i owoców od lokalnych dostawców.
Gotuj w domu oraz planuj posiłki na cały tydzień. Jest to sposób na zdrowe i ekonomiczne odżywianie,
Wybieraj tylko wysokiej jakości mięs i jedz je maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Bardziej zróżnicuj dietę i włącz do niej ryby oraz dania wegetariańskie.
Stwórz własny ogródek ziołowy i warzywny. Pod ręką będą świeże, aromatyczne dodatki zupełnie za darmo.
Na naszym portalu znajdziesz inne interesujące tematy:
ŹRÓDŁA:
https://www.casfera.pl/podstawy-zdrowego-odzywiania-jak-zaczac-i-nie-zbankrutowac/
https://deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/zdrowe-odzywianie-bez-wydawania-fortuny,407072
https://kobietaipieniadze.pl/wydatki/jak-wydawac-mniej-na-jedzenie/
https://www.addicted-to-passion.com/zdrowie/jak-zyc-zdrowo-i-nie-zbankrutowac