Kobieta w goglach VR podczas treningu w nowoczesnym pomieszczeniu, z uniesionymi rękami.
Trening z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości – nowy wymiar aktywności fizycznej.

Oczekujesz treningu, który wykracza poza standardy? Na pewno powinien zainteresować Cię temat realizowania aktywności fizycznej poprzez wykorzystanie VR. Odkryj wraz z nami najpopularniejsze dostępne na rynku aplikacje i urządzenia, które ułatwiają wdrożenie treningu immersyjnego

Czym są treningi immersyjne i jak działają ? - treningi immersyjne VR

Wirtualna rzeczywistość, czyli VR ma bardzo duży wpływ na sport. Umożliwia wykonanie precyzyjnych ćwiczeń ruchowych, bez obawy, że nabawisz się kontuzji. Chętnie z tej technologii korzystają sportowcy, którym są zapewniane realne warunki meczowe. Mogą popracować nad koncentracją, jak i swoją skutecznością. Są w stanie przygotować się do realnych wyzwań i zrealizować plan szkoleniowy. To również doskonała opcja dla osób, które chcą być aktywne fizycznie, ale nie mają czasu chodzić na zorganizowane zajęcia. W domu lub w dowolnym miejscu mogą założyć gogle i odbyć trening dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jak to wszystko działa? Osoba, która chce wykonać trening immersyjny, musi założyć specjalne gogle, które posiadają wbudowany system śledzenia ruchu. To zapewnia symulacyjne doświadczenia, które wiążą się z bardzo dużą intensywnością treningów. Przenosisz się do wirtualnej rzeczywistości, w której realizujesz wybraną aktywność fizyczną pod okiem doświadczonego trenera.

Technologia VR znajduje szerokie zastosowanie w sportach drużynowych i indywidualnych, ale również podczas rehabilitacji. Treningi przynoszą bardzo dobre rezultaty, ponieważ obejmują również aspekty psychologiczne. Zawodnik może zwizualizować sobie stresującą go sytuację, przepracować wiele scenariuszy m.in. na boisku, a to wszystko w kontrolowanych warunkach, w pełni bezpiecznych dla jego zdrowia. VR bardzo dobrze sprawdza się również jako technika ćwiczenia koncentracji. Wirtualna rzeczywistość otwiera możliwości do doświadczania różnych aspektów programów fitness. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych form aktywności.

Jeżeli chodzi o zastosowanie VR w konkretnych dyscyplinach sportu, najlepszym przykładem jest piłka nożna. Technologia umożliwia przygotowanie symulacji rzutów wolnych, a także strategii gry. W przypadku golfa przeprowadzana jest analiza uderzeń oraz techniki swingu. Jeżeli chodzi o tenis, można odbyć trening reakcji na ruchy przeciwnika. 

Dla kogo treningi immersyjne z wykorzystaniem VR są najlepsze?

Wirtualna rzeczywistość pozwala wykonać niemal dowolny trening w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Jest w stanie sprostać oczekiwaniom zarówno zaawansowanych sportowców, jak i amatorów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną. Innowacyjne technologie udostępniają wiele opcji treningowych, z których bez żadnych ograniczeń można korzystać, na każdym poziomie trudności.

Aplikacje kompatybilne z goglami VR, o których powiemy w dalszej części artykułu, zapewniają dostęp do wielu interesujących opcji treningowych. Z ich pomocą, w dowolnym miejscu, w którym się znajdujesz, możesz przeprowadzić zróżnicowane treningi:

  1. treningi funkcjonalne — programy symulują naturalne ruchy ciała i gwarantują wszechstronny rozwój różnych umiejętności w zakresie aktywności fizycznej;
  2. gry sportowe — możesz rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych, doskonalić swoje umiejętności, jak i korzystać z rozrywki. Tenis, mecz piłkarski, boks to jedynie niektóre dyscypliny sportowe, które możesz uprawiać, korzystając z wirtualnej rzeczywistości. Każda z tych aktywności skutecznie angażuje różne partie ciała, dostosowuje je do wysiłku, ale bez ryzyka kontuzji;
  3. joga i medytacja — nie ma lepszego sposobu na uspokojenie skołatanych nerwów, jak sesja jogi czy medytacja. Możesz skutecznie zrelaksować się i popracować nad elastycznością swojego ciała;
  4. treningi taneczne — łącząc ruch z muzyką, możesz pozytywnie wyżyć się, spalić kalorie, a przy tym zaznać fantastycznej rozrywki;
  5. sporty ekstremalne — nie każdy jest gotowy na przeżycie realnej przygody, jaką jest wspinaczka wysokogórska czy snowboard. Są to aktywności kontuzjogenne. Aby zaznać zastrzyku adrenaliny bez ryzyka poważnego urazu ciała, możesz skorzystać z programów, które symulują sporty ekstremalne. To na pewno bardzo ciekawe przeżycie. 
Kobieta z goglami VR w niebieskiej bluzie, ćwiczy z podniesionymi rękami.
Technologia VR w praktyce – interaktywny trening z pełnym zanurzeniem.

Jakie korzyści zapewniają treningi immersyjne z wykorzystaniem VR?

VR umożliwia przeprowadzanie treningów w wirtualnym środowisku. Ćwiczenia są przez to o wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Możesz stać się lepszym zawodnikiem lub po prostu włączyć do swojego życia intensywniejszą aktywność fizyczną. Istnieje możliwość dostosowania poziomu trudności ćwiczeń do możliwości każdej osoby. Serie treningowe są atrakcyjniejsze, a ponadto można liczyć na wysoki poziom motywacji. 

Do głównych korzyści z wprowadzenia do treningu technologii VR, należą:

  • symulacja rzeczywistych warunków sportowych — każdy ma szansę trenować w warunkach zbliżonych do tych, które obowiązują w realnym środowisku. Np. piłkarz jest w stanie odtworzyć realia meczowe, a to gwarantuje również możliwość ćwiczenia strategii;
  • bezpieczeństwo — wirtualna rzeczywistość pozwala uniknąć groźnych kontuzji, które mogą zdarzyć się podczas treningów w realnym środowisku;
  • pełne dostosowanie do indywidualnych potrzeb — technologia VR dostosowuje poziom intensywności ćwiczeń do możliwości zawodnika. Pozwala to na regularny i efektywny rozwój;
  • skuteczny sposób na radzenie sobie ze stresem oraz presją — ćwicząc techniki koncentracji, wizualizując różne sytuacje, które mogą zdarzyć się w sporcie, zawodnik jest w stanie przepracować sytuacje stresowe w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku;
  • dostęp do atrakcyjnych i różnorodnych ćwiczeń — VR symuluje wiele scenariuszy, dlatego każdy może stworzyć dla siebie bardzo interesujący i ciekawy trening;
  • poprawa techniki ćwiczeń — zaawansowane algorytmy oraz czujniki powodują, że każdy ruch użytkownika jest monitorowany. Otrzymuje się informację zwrotną o poprawności wykonywania ćwiczeń, a także wskazówki, co do niepoprawnej postawy. Dzięki temu można uniknąć kontuzji i utrwalania złych nawyków. Poprzez VR możesz również obserwować ruchy z każdej perspektywy, a to umożliwia lepsze wykonanie każdego ćwiczenia. 

Ograniczenia treningów immersyjnych, a także ich najpopularniejsze wady

Tak jak każde rozwiązanie wprowadzane na rynek, również wirtualna rzeczywistość ma pewne ograniczenia oraz wady. Przede wszystkim, aby wykonać trening immersyjny, należy kupić gogle Meta Quest, których cena, w przypadku wersji 3 wynosi od 549,99 euro. Zaawansowane technologie kosztują. Nie każdemu również przypasuje wykonywanie treningu w wirtualnym środowisku. 

Częstym problemem zgłaszanym przez użytkowników VR są opóźnienia w transmisjach, które zakłócają płynność treningów. Choć gogle są w stanie odwzorować wiele aspektów rzeczywistych treningów, wiele osób narzeka na brak fizycznego kontaktu z otoczeniem, jak i innymi osobami, które uprawiają dany sport czy wykonują aktywność. 

Trzeba również zwrócić uwagę na aspekt zdrowotny. Choć gogle VR mogą uchronić osobę aktywną przed kontuzją, długotrwałe z nich korzystanie może spowodować zmęczenie oczu, bóle i zawroty głowy. Taki dyskomfort jest niewskazany dla zawodowych sportowców, ale również dla osób bardzo aktywnych, które nie chcą borykać się z tak uciążliwymi dolegliwościami. 

W przypadku każdego rozwiązania treningowego należy zbadać za i przeciw. Uda się wtedy zdecydować, czy konkretna forma treningowa jest odpowiednia dla nas, czy też nie.

Przykłady dostępnych na rynku aplikacji lub urządzeń treningowych wykorzystujących VR

Meta Quest – gogle

Wraz z goglami od Meta, możesz wejść do wirtualnej rzeczywistości i odbyć jeden z najlepszych w swoim życiu treningów. Jeżeli zdecydujesz się na model Meta Quest 3, w zestawie otrzymasz:

  • autonomiczne gogle z fabrycznie zainstalowaną regulowaną podkładką na twarz,
  • uniwersalny zasilacz z kablem USB-C do ładowania i przesyłania danych,
  • kontrolery Touch Plus ze smyczkami na nadgarstki i bateriami AA. 

Mając do dyspozycji te gogle, możesz skorzystać z wielu immersyjnych materiałów umożliwiających zrealizowanie różnych treningów i aktywności. W tym artykule skupiamy się na sporcie i fitness, ale gogle Meta Quest zapewniają także dostęp do rozrywki, gier i wielu znanych aplikacji. Poniżej przedstawimy kilka wybranych aplikacji, które są kompatybilne z Meta Quest.

FitXR

Masz dostęp do codziennych wyzwań treningowych, dzięki którym zrealizujesz różne cele i osiągniesz o wiele lepsze wyniki. Znacznie szybciej schudniesz, zbudujesz siłę i poprawisz swoją postawę. Jeżeli chodzi o dostępne plany treningowe, to obejmują m.in. stretching, Zumbę, HIIT. Każdy trening prowadzą certyfikowani trenerzy. 

Supernatural Unreal Fitness

Fitness może być dla Ciebie fantastyczną zabawą i to pod okiem wykwalifikowanych trenerów, bez wychodzenia z domu. Treningi odbywają się w atrakcyjnym otoczeniu i towarzyszy im muzyka od najlepszych artystów na świecie. Każdego dnia możesz skorzystać z wielu spersonalizowanych ćwiczeń, sesji rozciągania czy medytacji. Możesz zrealizować cele fitness z dowolnego miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

Alo Moves XR

Ta aplikacja umożliwia w krótkim czasie zbudowanie dobrych nawyków poprzez jogę, pilates i wiele innych zajęć ogólnorozwojowych. Dostępne są wszystkie poziomy zaawansowania ćwiczeń. Możesz wybrać otoczenie, w którym ćwiczysz: szybko przeniesiesz się na plażę w Hiszpanii czy na fiordy w Norwegii. Każde ćwiczenie możesz przeanalizować, zobaczyć, jak prawidłowo je wykonać. Zajęcia trwają od 5 do 30 minut, dlatego możesz je w każdym aspekcie dopasować do potrzeb. 

Trzy kobiety w goglach VR podczas wspólnego treningu w futurystycznym pomieszczeniu.
Wspólny trening w wirtualnym świecie – technologia łącząca ruch i doświadczenie.

Potencjał VR w przyszłości fitness - treningi immersyjne VR

Podsumowując, wirtualna rzeczywistość znacząco wpłynęła, jak i nadal będzie wpływać na zmianę podejścia do aktywności fizycznej, ale również do uprawiania sportu. Oferuje wiele nowych możliwości treningowych, i to bez wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu, w którym aktualnie się znajdujesz. Wystarczy jedynie wyposażyć się w gogle Meta Quest i pobrać wybraną aplikację fitness.

Nowe doświadczenia treningowe, motywacja do działania, a także personalizacja treningów powodują, że wirtualna rzeczywistość wspiera aktywność fizyczną. Oczywiście nie bez pewnych ograniczeń i negatywnych konsekwencji. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest dla nas dobre i odpowiednie w kontekście aktywnego trybu życia.

Autorem tekstu jest Justyna Różańska

Na tym portalu znajdziesz więcej ciekawych artykułów na temat treningów:

Rower jako środek transportu i forma treningu

Muzyka w treningu

Ćwiczenia na brzuch biodra i talię

ŹRÓDŁA:

https://excelraport.pl/index.php/2025/03/05/wirtualna-rzeczywistosc-w-fitnessie-jak-trenowac-w-vr/#Przyszlosc_fitnessu_w_wirtualnej_rzeczywistosci

https://redsms.pl/wirtualna-rzeczywistosc-a-sport-czy-vr-zastapi-tradycyjne-treningi/#Jakie_sa_ograniczenia_VR_w_kontekscie_sportowych_treningow

https://www.meta.com/pl/quest/fitness/?srsltid=AfmBOorFJpgJBCmABAdKF4JPgtfkizEtI9mHK15IAFU8r1qtgGNQXuB_

https://www.meta.com/pl-pl/experiences/alo-moves-xr/5379012005560059/

https://www.meta.com/pl-pl/experiences/supernatural-unreal-fitness/1830168170427369/?srsltid=AfmBOoos8VZYRhYEsoEX7LzJP5E6-yKhLVvlN5My4XQbdNnyYHEyFaMp

https://www.meta.com/pl-pl/experiences/fitxr-daily-dose-of-fitness/2327205800645550/

https://chudniesz.pl/trening-z-wykorzystaniem-technologii-vr-jak-wirtualna-rzeczywistosc-moze-poprawic-efektywnosc-cwiczen/

https://lvbet.pl/blog/vr-treningi-sportowe-innowacyjne-szkolenia-w-polsce/#Immersyjne_cwiczenia_VR